Now Reading
Şarap ve Peynirin Dayanılmaz Uyumu

Şarap ve Peynirin Dayanılmaz Uyumu

Tarihte bilinen ilk peynir üretimi 8 bin yıl önce Mezopotamya veya İndüs vadisinde çobanlar tarafından yapılıyordu. Şu Anda ise dünyada binin üzerinde peynir çeşidi bulunuyor. Kahvaltı ve yemeklerin vazgeçilmezi peynir, aynı zamanda şaraba da eşlik eder.

Doğru tadı yakalamak için yapmanız gereken; şarap ve peynir arasında aroma dengesini göz önünde bulundurarak kendi seçiminizi belirlemektir. Öyle ki; şarap ve peynirin aroması aynı seviyede olmalıdır, birbirlerinin aromasını bastırmamalıdırlar. Kırmızı şaraplar sert, beyaz şaraplar ise yumuşak peynir çeşitleriyle daha uygun bir birliktelik oluştururken, beyaz peynir ve aşırı tuzlu peynirler şarapla uyumlu olmayan peynirlerdir.

Peki hangi tip peynir, hangi tür şaraplarla uyum sağlar?

Taze Peynirler

Feta, Burrata, Labne , Mozarella, Mascarpone, Ricotta, Caboc, Armola, taze köy peynirleri; sek, yüksek asitli, meyvemsi aromalara sahip şaraplar ile uyum sağlar.

Taze peynirler; Chenin Blanc, Sauvignon Blanc, Pinot Grigio, Pinot Noir, Beaujolais, Fıçısız Chardonnay, Riesling, Sangiovese, Kalecik Karası, Narince şaraplarıyla uyumludur.

Yumuşak Peynirler

Valençay, Clochette, Vicky’s Spring Splendour, Saint-Maure de Touraine, Tola, Camembert de Normandie, Ketem, Brie de Meaux, Sharpham, Gruyére, Epoisses de Bourgogne, Brillat-Savarin, Capricorn Goat peynirleri; sek, yüksek asitli, meyvemsi aromalara sahip şaraplar ile uyum sağlar.

Yumuşak peynirler; Sauvignon Blanc, Pinot Grigio, Pinot Noir, Beaujolais, Chenin Blanc, Fıçısız Chardonnay, Riesling, Sangiovese, Kalecik Karası , Narince şaraplarıyla uyumludur.

Yarı Sert Peynirler

Edam, Langres, Trakya kaşarı, Koloti peyniri, Fontina, Reblochon de Savoie, Limburger, Raclette, Muenster, Monterey Jack, Stinking Bishop, Taleggio peynirleri; aromatik beyazlar ve hafif gövdeli kırmızı şaraplar ile uyum sağlar.

Yarı sert peynirler; Dolcetto, Kırmızı Bordeaux, Riesling, Gewurztraminer, Beaujolais, Sangiovese, Barolo, Barbaresco, Verdicchio, Emir şaraplarıyla uyumludur.

Sert Peynirler

Mimolette, Gouda, Parmiggiano Reggiano, Pecorino, Beaufort, Comté, Mahon, Cabot Clothbound, Kashkaval, Caerphilly, Dry Jack, Cheddar, Tete de Moine, Grana Padano, Emmantaler, Manchego, Bergama Tulum Peyniri, Kars Gravyeri, Milaliç Peyniri, Toros Keçi Tulumu(Deride Olgunlaştırılmış) peynirleri; en az peynir kadar zengin ve gövdeli kırmızı şaraplar ile uyum sağlar.

Sert peynirler; Chardonnay, Merlot, Shiraz, Rioja, Ribera del Duero, Muscat, Zinfandel, Cabernet Sauvignon, Amarone, Barolo, Chianti, Brunello di Montalcino, Öküzgözü, Boğazkere şaraplarıyla uyumludur.

Mavi Küflü Peynirler

Roquefort, Gorgonzola, Stilton, Danablu, Maytag Blue, Bavaria Blu, Bleu d’Auvergne, Cabrales, Divle Obruk Tulumu, Konya Küflü Peyniri, Küflü Civil Peyniri, Gorcola Peyniri, Kopanisti peynirleri; tatlı şaraplar ve aromatik beyazlarla uyum sağlar.

Mavi Küflü Peynirler;Ice Wine, Madeira, Port, Muscat, Sherry, Sauternes şaraplarıyla uyumludur.

View Comments (0)

Bir cevap yazın

© 2019 SuperStep. Tüm hakları saklıdır.

Created by BRUNOS DIGITAL

Scroll To Top