Now Reading
Sağlıklı Beslenmek Neden Önemlidir?

Sağlıklı Beslenmek Neden Önemlidir?

Geçtiğimiz yıllarda sosyal medyanın hayatımızdaki öneminin artmasıyla sağlıklı yemek yeme kültürü günümüzde oldukça büyük bir popülarite kazandı. Fakat sağlıklı yemek yemek nedense günümüzde oldukça farklı anlaşılıyor. Sağlıklı yemek yemek, sağlıklı yaşamak bir hayat biçimi olması gerekirken, takip ettiğimiz trendlerden, televizyon ve diğerlerinden gördüğümüz herşeyi hayata geçirmek tabi ki doğru değil.

Doğru ve dikkatli beslenme güzel ve sağlıklı bir vücut, iyi bir ruh halini de beraberinde getirir. Yani yaz geliyor diye 2 ay diyet yapıp sonrasında eski alışkanlıklara dönmek diye bir şey yok. Bu hayatınızın bir parçası olmalı. Her ne kadar bu duruma karşı da çıksak bugün bir yere gittiğimizde kendinize uygun yemek seçenekleri bulabiliyorsunuz. Eğer seçme fırsatınız varsa karşınızda fast food ve atıştırmalık yiyecek olsa bile gerçek yemekler yemeyi tercih edin.

Peki bu ne demek? Gerçek yemek, vücudumuzun besin değeri bakımından yüksek, vitamin ve minarellere ihtiyacı olan besinleri karşılayabilir durumda olması demek. Tabiki burada en önemli konu, neyi ne kadar yediğimizle alakalı. Buradaki en büyük problemimiz insanların ne yiyip ne yemeyeceklerine bir türlü karar veremiyor olmaları.

Her şeyden önce bir diyet hepsinden birazcık içeriyor olmalı. Tamamen keseceğimiz bir besin öğesi diye bir şey yok. Yani günlük menünüzde birazcık sebze ve meyve mutlaka olacak. Fakat gel gelelim şu 3 beyaza. Şeker, tuz ve unlu mamuller olarak isimlendirdiğimiz bu 3 beyazı doğal yollarla almaya gayret göstermeliyiz. Mesela çaya ya da kahveye şeker eklemek yerine yiyeceğiniz meyvelerin şekerleri vücudunuz için daha yararlı olacaktır. Vücudun glikoza da ihtiyacı olduğu bir gerçek.

Metabolizmayla ilgili problemleriniz varsa, yağsız protein kullanabilirsiniz. (Özellikle somon ve ceviz)Yağsız proteinlerin aynı zamanda saçları parlatmak, kemikleri güçlendirmek, göz beyazını daha da canlandırmak gibi faydaları olduğunu unutmayalım. Karbonhidrat ve protein yine vücut için önemi yüksek besinlerdir. Fakat bunları kesinlikle birbirine karıştırmak yok. Mesela yaptığımız en büyük yanlışlardan biri de Türk usulü yemek yemekten geliyor. En basit örneklerden biri köftenin yanında yenen patatesin veya pilavın kişide tamamen sindirim problemi yaratmasıdır.
Bütün bunları tek başına yapmanızın ne yazık ki sonuç vermeyeceğini söylemeliyiz. Dediğimiz gibi bu bir yaşam şekli haline getirilmeli.
Sağlıklı yaşamanın %70 gibi büyük bir kısmını yemek yemek oluştururken,kalan %30luk dilim ise spordur.

View Comments (0)

Bir cevap yazın

© 2019 SuperStep. Tüm hakları saklıdır.

Created by BRUNOS DIGITAL

Scroll To Top