Now Reading
Sağlıklı Beslenmede Doğru Bilinen Yanlışlar

Sağlıklı Beslenmede Doğru Bilinen Yanlışlar

Yaz aylarının yaklaşmasıyla daha da dikkat edilen konulardan biri olan diyet kişinin, yaşı,cinsiyeti,vücut yapısı, mesleği, mevcut hastalıkları ve beslenme alışkanlıkları göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Bu durumda bir profesyonelden yardım almak doğru olacaktır. Kilo vermeye başlamadan yapılacak bir vücut analizi ve bazal metabolizma ölçümü, size bu yolda rehberlik edecektir. Herşeyden önce vücudunuzu tanıyacak, neye nasıl tepki verdiğini göreceksiniz.

Bakalım doğru bildiğimiz yanlışlar nelermiş?

Yanlış bildiğimiz-Su içersem zayıflarım

Suyun sağlıklı beslenmedeki yeri çok önemlidir. Su; sodyum, flor, potasyum, kalsiyum ve klor minerallerini sağlar. Vücutta oluşan toksin maddelerin uzaklaşması için gereklidir. Kilo vermede ise vücudun ihtiyacı olan kalori, karbonhidrat, protein, vitamin ve diğer bazı mineralleri içermediği için tek başına zayıflamada etkisi yoktur. Sağlık için günde ortalama 2 litre su içmek yeterlidir.

Yanlış Bilinen : Öğün atlarsam kilo veririm.

Doğru:Bu size evet kolay kilo kaybettirir fakat verdiğiniz kiloları geri almak için en ideal yöntemdir. Bu durumda olması gereken 3 ana öğün,1 yada 2 ara öğün ile beslenmektir. Amaç sık ama az yemek.

Yanlış Bilinen: Sigarayı bırakırsam kilo alırım

Doğru: Sigarayı bırakmak ne yazık ki kilo aldırmıyor. Belki de alışkanlığınızı bastırmak için her defasında kendinizi buzdolabının önünde buluyor olabilirsiniz. Kilo alımının nedeni metabolizmadaki ufak değişiklik değil, yerine konulan yiyeceğin türü ve miktarıdır. Sigarayı bırakan bireyler, şekersiz sakız ve haftalık 150 dakikalık fiziksel aktivite ile kilo alımının önüne geçebilir

Yanlış: Kalorisi düşük kepekli ürünlerle kilo verebilirim

Doğru:Kepekli ürünler, kalp damar hastalığı ve bazı kanser türleri gibi kronik hastalıklardan korunmada önemlidir. Kilo vermek istiyorsanız içerisinde lifi bol olan meyve ve sebzelerden bol bol tüketmelisiniz. Tabi bu durum yine metabolizmanıza göre değişeceği için sağlık profilinize hangi ürün daha uygunsa onu tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

View Comments (0)

Bir cevap yazın

© 2019 SuperStep. Tüm hakları saklıdır.

Created by BRUNOS DIGITAL

Scroll To Top