Now Reading
Parabenin Zararları Nelerdir?

Parabenin Zararları Nelerdir?

Teknolojinin gelişmesi ile hızlı tüketim sektörüne gün geçtikçe yeni markalar dolayısıyla yeni ürünler katılmakta. Son yıllarda özellikle kozmetikte kullanılan koruyucuların artması ve doğal ürün adı altında satışa sunulması göz göre göre insan sağlığını tehlikeye sokmaktadır.

Kozmetik ürünlerde kullanılan hammaddelerin, yasa gereği müşteriyi bilgilendirmek için etiket üzerine yazılması zorunludur. Bu ürünleri satın almadan önce mutlaka içeriklerini okumalı ve zararlarını araştırmalıyız. Ayrıca ciltte egzama tipi tahriş edici reaksiyona sebebiyet vermemesi adına cildimize karşı alerjen olup olmadığını da kontrol etmeliyiz. Bu zararlı maddelerden birisi de Paraben’dir.

Parabenler; kimyasal olarak p-hidroksi benzoik asitlerden birisidir. Yani zehirli ve toksik bir maddedir.

Parabenler vücutta östrojeni taklit eden madde olarak bilinir. Araştırmalarda göğüs kanseri hastalarda; tümör örneklerinin içinde bol miktarda bulunması kanser hastalığının en yaygının göğüs kanseri olmasına sebep olmaktadır.

Peki bu kadar zararlı bir madde niçin her gün kullandığımız kozmetik ürünlerinin içinde bulunmakta?

Kozmetik ürünlerinde kullanılan koruyucular; ürünün mikrobiyolojik büyümeye karşı ve ürünün güvenirliğini sürdürmesi için gereklidir.

Hangi kozmetik ürünlerinin içerisinde sentetik madde bulunur?

Kozmetikler (Fondöten, pudra,, göz farı, maskara, makyaj temizleyiciler, ruj, çabuk kuruyan ojeler).İlaçlar (Krem- merhem şeklinde ilaçlar, göz, kulak ve burun damlaları, rektal -vajinal ilaçlar, bandajlar, lokal anestezik ilaçlar) Kişisel bakım ürünleri (Nemlendirici losyon ve kremler, diş macunu, diş tozu ve temizleyicileri, güneş yağları, cilt temizleyiciler, terlemeyi önleyici deodorantlar, sabunlar…)

Ayrıca kortizon içeren merhemlerde de bulunan paraben kronik deri hastalığı olan hastalarda kullanılmamalıdır.

Paraben benzeri sentetik, yani laboratuvarda oluşturulmuş koruyucu kimyasalların en bilinenlerinden bahsedersek; Phenoxyethanol, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Benzyl Alcohol, DMDM Hydantoin, Kathon, methyl-, ethyl-, propyl-, butyl- and benzyl-parahydroxybenzoate gibi maddeleri sayabiliriz. Almayı düşündüğünüz kozmetik ürününde bunlar yazıyorsa eğer, elinizdeki ürünü hemen yerine koyup, arkanıza bakmadan uzaklaşın.

Diğerleri kadar güçlü fakat raf ömrü uzun olmayan doğal koruyucular ise antiseptik özelliği bulunan doğal yağlar (örneğin: çay ağacı yağı, neem yağı), bitki özleri (örneğin: biberiye ve greyfurt), E vitamini ve bal gibi içerikler. Bu ürünleri ise heyecanla karşılamanızı tavsiye ediyoruz.

View Comments (0)

Bir cevap yazın

© 2019 SuperStep. Tüm hakları saklıdır.

Created by BRUNOS DIGITAL

Scroll To Top