Now Reading
HIIT Nedir?

HIIT Nedir?

En kısa sürede en fazla kaloriyi yakmak mı istiyorsunuz? Saatlerce koşu bandında koşmak ya da bisiklet sürmekten sıkıldınız mı? İşte, hem kısa süreli hem eğlenceli hem de çok faydalı bir kardiyo antrenmanı: HIIT…

Fitness yaparken bir sonraki seviyeye çıkmak ve antrenman programınızı çeşitlendirmek için yeni bir yol mu arıyorsunuz? Yüksek Yoğunlukta Interval Antrenman (HIIT) egzersiz programınızın yoğunluğunu artırmak için kardiorespiratuar teknikler ile belirlenen hız ve dinlenme aralıkları yapılan bir program şeklidir. HIIT, performans hedeflerine ulaşmak ve fitness seviyesini arttırmak isteyen sporcular ve egzersiz meraklıları tarafından kullanılır.

Nasıl çalışır?

Birçok dayanıklılık egzersizi, yürüme, koşma, merdiven çıkma 0-10 arası ölçeklendirildiği zaman 5-6 arası bir efor düzeyinde gerçekleşir. Yüksek yoğunluklu egzersizler ise 7 ve daha yüksek yoğunlukta gerçekleşir. 8-10 saniye kadar kısa ya da 5 dakika kadar da uzun olabilir. Genel olarak 3 dakika ile 30 saniye arasında devam edilir. Yüksek yoğunluktaki hız aralığı daha kısa olur, dinlenme aralıkları ise hız aralığına eşit ya da uzun olur.

HIIT faydaları nelerdir?

  • Önemli ölçüde artan aerobik ve anaerobik spor

  • Azalmış açlık insülin ve artmış insülin duyarlılığı

  • Azaltılmış karın ve deri altı yağ.

HIIT hakkında şaşırtıcı şey ise egzersiz için küçük zaman dilimini kapsamasıdır. Egzersiz planınıza HIIT dahil ederek, kısa bir zaman diliminde olağanüstü sonuçlar elde edebilirsiniz.

HIIT güvenli mi?

Herhangi bir tür yüksek yoğunluklu egzersiz, kas iskelet sistemi hasarı ve yüksek kardiyak problemlerini de yanında getirebiliyor. En önemlisi sürekli orta düzeyde yapılan kardiyovasküler çalışmalara göre büyük gelişmeler kaydedebilirsiniz. Bu tarz egzersizleri planlarken ve uygularken öncelikle kendi egzersiz geçmişinizi gözden geçirin. Yüksek yoğunluk içeren bu antrenman programlarında öncelikle uzman eğitmen ve doktorunuzdan görüş alın.

View Comments (0)

Bir cevap yazın

© 2019 SuperStep. Tüm hakları saklıdır.

Created by BRUNOS DIGITAL

Scroll To Top