Now Reading
Glüten Nedir?

Glüten Nedir?

Glüten, başta buğday olmak üzere çavdar, arpa, yulaf gibi bazı tahıllarda bulunan bir protein grubudur. Peki, glüten ne işe yarar?

Zararlı mıdır? Glütensiz gıdalar neler?

Glüten, ekmek yapımı esnasında oluşan hamurun ağımsı yapısını oluşturan yani hamurun güçlü yapısından sorumlu olan proteindir.

Glüten olmadan ekmek mayalanmaz ve kabarmaz.

Buğdayda yaklaşık 30 farklı tür protein bulunur ancak bunlardan sadece ikisi, glütenin ve gliadin, suyla birleştiğinde glüten olarak bilinen sakıza benzer sert ve esnek maddeyi oluşturur. Buğday unu suyla karıştırılıp yoğrulduğunda, bu iki protein suyu tutar ve esnek glüten zincirlerini oluşturmak üzere birbirine bağlanır.

Unlu mamullerin yapısını sağlayan madde olan glüten; çavdar, arpa ve yulaf gibi diğer tahıllarda da bulunur ancak bunların hiçbiri, buğdaydaki kadar etkili değildir.

Bazı insanların glütene karşı özel bir hassasiyeti vardır. Çölyak hastası yani glüten alerjisi bulunan kişiler glütenli gıdaları sindiremez, zamanla ince bağırsaklarındaki villusların (minik çıkıntılar) silinmesiyle besin emilimi bozulur ve rahatsızlanırlar.

Çocuklarda erken teşhis konulamazsa büyüme geriliklerine, büyüklerde ise kansızlığa ve kemik erimesine, bayanlarda adet düzensizlikleri ve kısırlığa neden olur.

Glüten alerjisi belirtileri neler?

İshal

Kabızlık

Steatorrhea

Karın ağrısı

Aşırı gaz

Demir eksikliği anemisi

Kronik yorgunluk

Halsizlik

Kilo kaybı

Kemik ağrısı

Kolay kemik kırıkları

Deride karıncalanma ve uyuşma hissi

Yanma

Kaşınma

Deride renk değişikliği

Ödem

Baş ağrısı

Solgunluk

Anksiyete ve duyarlılık

Konsantrasyon güçlüğü

Eğer bu rahatsızlıklardan birini yaşıyorsanız, bir an önce doktorunuzla görüşüp ön teşhisi koymanız faydalı olacaktır.

View Comments (0)

Bir cevap yazın

© 2019 SuperStep. Tüm hakları saklıdır.

Created by BRUNOS DIGITAL

Scroll To Top