Now Reading
Düşündüğünüz Kadar Sağlıklı Olmayan Besinler

Düşündüğünüz Kadar Sağlıklı Olmayan Besinler

Sağlıklı olmayan gıdalar deyince hepimizin aklına basit karbonhidratlar, paketlenmiş ürünler, şekerli besinler ve yağ oranı yüksek fast food gelebilir. Ama durum o kadar basit değil. Sağlıklı kabul ederek tükettiğimiz pek çok gıda sağlığımızı hem kısa vadede hem de uzun vadede olumsuz etkiliyor. Beslenme planınızı yeniden düzenlemenin vakti geldi. Size yardımcı olmak için düşündüğünüz kadar sağlıklı olmayan 5 gıdayı sıraladık.

1. Bitkisel yağlar

Soya yağı, mısırözü yağı, yer fıstığı yağı, aspir ve ayçiçek yağı sağlıklı alternatifler gibi görünebilir. Ancak bu yağlar ısıtıldıklarında, özellikle de uzun süre boyunca ısıya maruz kaldıklarında toksik oksidasyon bileşkeleri açığa çıkarır. Sorun şu ki, siz kullanmasanız bile restoranlar trans yağ içermeyen bir alternatif aradıklarında bu yağlara başvuruyor. Kötü haber ise çoğunlukla kızartmalarda kullanmaları! Ayrıca klinik deneyler, bitkisel yağ açısından yüksek değerler içeren diyetlerin doymuş yağ oranı yüksek diyetlere nazaran önemli ölçüde kansere ve safra kesesi taşı oluşumuna neden olduğunu gösteriyor.
Bitkisel yağlar, insan beslenmesine nispeten yakın zamanda eklenen gıdalardır; ancak 1950’lerden bu yana bu yağları ciddi ölçülerde kullanmaya başladık. Peki, daha iyi seçeneklerimiz yok mu?

Hindistan cevizi yağı, tereyağı, iç yağ ve bir nebze daha az olmakla birlikte zeytinyağı yüksek ısılarda daha istikrarlıdır ve kolay kolay oksidasyona uğramazlar. Henüz bu yağların kalp hastalığına yol açtığına dair bir araştırma da söz konusu değil.

2. Yağsız süt

Sebebi basit, sütün içerisindeki vitaminleri sindirebilmek için yağa ihtiyacımız var. A, D, K ve E vitamini söz konusu olduğunda yağ olmadan emilim gerçekleşmiyor. Ayrıca, yağ olmadan kalsiyum da düzgün emilemediği gibi bağırsaklarda da çözünemeyerek kalsiyum sabunlarının oluşumuna zemin hazırlıyor. “En iyi seçenek nerdir?” derseniz. Vitaminlerin emilimi için ihtiyaç duyulan yağı doğal olarak içeren tam yağlı süt.

3. Genel olarak az yağ içeren gıdalar

Yağı yiyeceklerin içerisinden çıkartmak tat ve dokuyu bozar, şirketler de bunu telafi etmek için “yağ yerine geçen” birtakım maddeler kullanmak zorunda kalırlar ki bunlar da her zaman karbonhidrat tabanlıdır. Sonuç; fıstık ezmesi, salata sosu, yoğurt, kurabiye ve dondurma gibi az yağlı ürünlerin içeriğinde neredeyse her zaman daha fazla karbonhidrat ve daha fazla şeker… Az yağlı bir dilim kek, iki parça çikolata kadar (50 gram) şeker içerir. Tam bir şeker bombası! Biz iyisi mi tam yağlı gıdaları tercih edelim; çünkü bu gıdalar az yağlı versiyonlarına kıyasla genel olarak daha az şeker ve daha az karbonhidrat içerir ve artık geride bırakmanız gereken bir mesele; tam yağlı gıdalar sizi şişmanlatmaz.

4. Meyve

Önce şuna açıklık getirelim. Meyve kesinlikle yememesi gereken bir gıda değil sadece porsiyon kontrolünü gerekli görüyoruz. Çünkü meyvelerin fruktoz oranları yüksektir, özellikle de ananas, üzüm, kavun ve kurutulmuş meyveler gibi zaten yer yemez tatlı tadını hissettiklerimiz. Meyvedeki fruktoz, yüksek fruktoz içeren mısır şurubundaki früktozla aynı etkiye sahiptir. Bu ne demek? Doğrudan karaciğere gider ve yüksek trigliseride yol açmasının yanı sıra metabolik sendromlara ve kalp hastalıklarına yol açabilir ve hatta başka sağlıksız kan yağlarına da sebep olabilir demek. Meyveyi sakınarak tüketin!

5. Tam tahıllar

Tıpkı meyvelerde olduğu gibi tam tahıllar da mutlaka tüketilmesi, ama porsiyon kontrolüne dikkat edilmesi gereken gıdalar. Çünkü tam tahıllar, karbonhidrattır ve bunlar vücutta parçalanarak glikoza dönüşürler. Glikoz insülin salgılanmasını tetikler ki insülin, insanları şişmanlatma konusunda bütün hormonların kralıdır. Klinik deneyler, kesinlikle yüksek karbonhidrat içeren diyetlerle beslenen insanların -bunlar kompleks karbonhidratlar olsa bile- kalp hastalıkları, diyabet ve obezite riski altında olduklarını gösteriyor. Yediklerimizden doyum sağlayamıyorsak tam tahıllar yerine et, balık ve yumurta gibi gıdaların porsiyonunu artırarak düşük karbonhidratlı ürünlere başvurabiliriz.

View Comments (0)

Bir cevap yazın

© 2019 SuperStep. Tüm hakları saklıdır.

Created by BRUNOS DIGITAL

Scroll To Top